Как се прави домашно овче сирене по традиционна българска рецепта. Домашното овче сирене е истинско кулинарно изживяване, което връща вкуса от бабината кухня и предлага здравословна алтернатива на купешките млечни продукти. С малко търпение и внимание, можете да създадете продукт, който ще зарадва цялото семейство и ще внесе гордост в кухнята ви. Рецептата е подходяща както за начинаещи, така и за любители на домашните млечни продукти.
Необходими продукти:
4 литра прясно овче мляко (непастьоризирано, домашно)
1 капачка мая за сирене
Тензух или марля (за прецеждане и оформяне)
Гевгир или сито
Леген или кофа за изцеждане
Кука или дървен прът за закачване на тензуха
Тежест (камък или бутилка пълна с вода)
200 грама Едра сол за осоляване на сиренето
Начин на приготвяне:
За приготвянето на домашно овче сирене, използвах прясно, непастьоризирано овче мляко. Млякото закупих от животновъд. Тъй като млякото е истинско, го прецедих през тензух, за да отстраня евентуални замърсявания и косъмчета. Млякото затоплих, леко докато достигна 37°C. Температурата измерих с термометър. Тя е важна за правилното действие на маята.
Добавих 1 капачка мая за сирене към затопленото мляко. Разбърках внимателно и равномерно, за да се разпредели маята добре. Покрих тенджерата с капак и я оставих на топло място за около час, докато млякото се пресече и се образува твърд желеобразен съсирек.
След като млякото се пресече, с нож нарязах получения съсирек на кубчета с размер около 2-3 см. Така се отделя суроватката по-лесно. Оставих за още 10-15 минути, за да се утаи и стегне. Поставих тензуха върху гевгир, който поставих върху леген. Внимателно изсипах пресеченото мляко с отделената суроватка в тензуха. Завързах краищата на тензуха, така че да се образува „торба“. Закачих торбата с пресеченото мляко на прът, така че да виси над легена и да се отцежда свободно. Оставих да се отцежда 7-8 часа или до пълното отцеждане от суроватката.
След като по-голямата част от суроватката се отдели, внимателно поставих сиренето в купа. Отгоре поставих тежест (буркан с вода), за да се притисне добре. Оставих така притиснато сиренето около 12 часа. След като се изцеди, отворих тензуха и извадих вече стегнатото сирене. Нарязах го на блокчета със ширина 7-8 сантиметра. След това внимателно осолих всяко парче, като ги натърках със едра сол от всички страни. Оставих сиренето в затворен съд за още 24 часа, за да попие солта и да се стабилизира вкусът.
За класическо българско сирене, оставете осолените парчета да зреят в саламура (вода със сол – около 7-10% концентрация) за период от 30 до 60 дни в хладилник. Така се развива характерният аромат и вкус на овчето сирене. Ако искате по-меко и свежо сирене, може да го консумирате и след 2-3 дни, но за по-изразен вкус и текстура – зреенето е задължително.
Важно!!!
Млякото не трябва да се прегрява. Температура над 40°C ще унищожи ензимите и маята няма да подейства. Винаги използвайте прясна мая за сирене, съхранявана според инструкциите на опаковката.
Ползи от домашното овче сирене:
- Богато на калций и протеини
- Без консерванти и изкуствени добавки
- Произведено по ваш вкус и стандарти
- Подходящо за хора с чувствителност към индустриални млечни продукти